Department COVID-19 Updates:
COVID-19 Research Planning

Layman Awards by Year

Scroll down to see all Layman Award winners since 2008-09.

2015-2016 Layman Awards

Anthony Albano Department of Educational Psychology
Jacob Cheadle Department of Sociology
Ozan Ciftci Department of Food Science and Technology
Amy Dent Nebraska Center for Research on Children, Youth, Families and Schools
Bedross Der Matossian Department of History
Sydney Everhart Department of Plant Pathology
Trenton Franz School of Natural Resources
Hernan Garcia Ruiz Department of Plant Pathology
Lauren Gatti Teaching, Learning and Teacher Education
Deryl Hatch Department of Educational Administration
Leslie Hawley Nebraska Center for Research on Children, Youth, Families and Schools
Dane Kiambi College of Journalism and Mass Communications
Gota Morota Department of Animal Science
Sidy Ndao Department of Mechanical & Materials Engineering
Maital Neta Department of Psychology
Julie Peterson Department of Entomology
Liyan Qu Department of Electrical and Computer Engineering
Heather Richards-Rissetto Department of Anthropology
Devin Rose Department of Food Science and Technology
Rebecca Roston Department of Biochemistry
Jeffrey Stevens Department of Psychology
Anuradha Subramanian Department of Chemical and Biomolecular Engineering
Vinodchandran Variyam Department of Computer Science and Engineering
Lorey Wheeler Nebraska Center for Research on Children, Youth, Families and Schools
Natalie Williams Department of Child, Youth and Family Studies
Jiangang Xia Department of Educational Administration

2014-2015 Layman Awards

Cornelius, Christopher Chemical and Biomolecular Engineering
Fritz, Matthew Educational Psychology
Haas, Ingrid Political Science
Hawks, Jeff Mechanical & Materials Engineering
Hebets, Eileen School of Biological Sciences
Heitman, Carolyn Anthropology
Hux, Karen Special Education and Communication Disorders
Markham, Johnathan Biochemistry
Morin, Stephen Chemistry
Munoz-Arriola, Francisco Biological Systems Engineering
Pudiak, Cindy Psychology
Santra, Dipak Panhandle Research and Extension Center
Schmidt, Amy Biological Systems Engineering
Shizuka, Daizaburo School of Biological Sciences
Stewart, Alison Art and Art History
Su, Qiaozhu Nutrition and Health Sciences
Terry, Benjamin Mechanical & Materials Engineering
Thornton, LaDonna Management
Wang, Ming Journalism and Mass Communications
Xu, Lisong Computer Science and Engineering

2012-2013 Layman Awards

Adamec, Jiri Department of Biochemistry
Arthurs, Leilani Department of Earth and Atmospheric Sciences
Bevins, Rick Department of Psychology
Buan, Nicole Department of Biochemistry
Burberry, Caroline Department of Earth and Atmospheric Sciences
Head, Jason Department of Earth and Atmospheric Sciences
Kang, Alice Department of Political Science
Kazyak, Emily Department of Sociology
Li, Ming Department of Psychology
Moreau, Regis Department of Nutrition and Health Sciences
Qiao, Wei Department of Electrical Engineering
Reddy, N R Jayagopala School of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Reddy, Narendra Department of Textiles, Clothing, and Design
Scott, Stephen Department of Computer Science and Engineering
Simpson, Melanie Department of Biochemistry
Wals Aparicio, Sergio Department of Political Science

2013-2014 Layman Awards

Amundsen, Keenan Department of Agronomy and Horticulture
Chan, Elaine Teaching, Learning and Teacher Education
Davidson, Mary Meghan Department of Educational Psychology
Fernando. Samodha Department of Animal Science
Griep, Mark Department of Chemistry
Hammerl, Emily Department of Anthropology
Hebert, Michael Department of Special Education and Communication Disorders
Hillebrecht, Courtney Department of Political Science
Khalimonchuk, Oleh Department of Biochemistry
Lewis, Elizabeth Teaching, Learning and Teacher Education
Olshavsky IV, Peter Architecture Program
Pieper, Jenna Department of Management
Ryu, Sangjin Department of Mechanical & Materials Engineering
Stains, Clifford Department of Chemistry
Templin, Jonathan Department of Psychology
Van den Broeke, Matthew Department of Earth and Atmospheric Sciences
Yuebin, Yu Durham School of Architectural Engineering and Construction

2012-2013 Layman Awards

Adamec, Jiri Department of Biochemistry
Arthurs, Leilani Department of Earth and Atmospheric Sciences
Bevins, Rick Department of Psychology
Buan, Nicole Department of Biochemistry
Burberry, Caroline Department of Earth and Atmospheric Sciences
Head, Jason Department of Earth and Atmospheric Sciences
Kang, Alice Department of Political Science
Kazyak, Emily Department of Sociology
Li, Ming Department of Psychology
Moreau, Regis Department of Nutrition and Health Sciences
Qiao, Wei Department of Electrical Engineering
Reddy, N R Jayagopala School of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences
Reddy, Narendra Department of Textiles, Clothing, and Design
Scott, Stephen Department of Computer Science and Engineering
Simpson, Melanie Department of Biochemistry
Wals Aparicio, Sergio Department of Political Science

2011-2012 Layman Awards

Faculty Member Department
Amano, Ikuho Modern Language & Literature
Atkin, Audrey School of Biological Sciences
Bianchini Huebner, Andreia Food Processing Center
Cheadle, Jacob Sociology
Chia, Catherine School of Biological Sciences
Cole, Kevin Mechanical Engineering
Fernandez-Ballester, Lucia Engineering Mechanics
Gates, John Earth & Atmospheric Sciences
Hall, Ashley Entomology
Harms, Peter Management
Harris, Edward Biochemistry
Honaker, Julie Special Education & Communication Disorders
Kamil, Alan School of Biological Sciences
Kantamneni, Neeta Educational Psychology
Kidambi, Srivatsan Chemical & Biomolecular Engineering
Lai, Rebecca Chemistry
Lau, Siu Kit Architectural Engineering
Lau, Josephine Architectural Engineering
Miller, Nicholas Entomology
Mitchell, Dona-Gene Political Science
Moriyama, Etsuko School of Biological Sciences
Moriyama, Hideaki School of Biological Sciences
Mower, Jeffrey Agronomy & Horticulture
Qian, Yi Computer & Electronics Engineering
Riveros Iregui, Diego School of Natural Resources
Siegfried, Blair Entomology
Smith, Stacey School of Biological Sciences
Spangler, Matthew Animal Science
Sparkman, Nathan Psychology
Tan, Li Engineering Mechanics
Theiss-Morse, Elizabeth Political Science
Thomas, Sarah Landscape Architecture
Yang, Yaoqing Computer & Electronics Engineering

2010-2011 Layman Awards

Faculty Member Department
Angeletti, Peter Biological Sciences
Brank, Eve Psychology
Ciobanu, Daniel Animal Science
Franco-Cruz, Rodrigo Vet & Biomedical Sciences
Gailey, Amanda English
Grass, Gregor Biological Sciences
Gu, Linxia Mechanical Engineering
Hong, Soo-Young Child, Youth & Family Studies
Huang, Jinsong Mechanical Engineering
Keshwani, Deepak Biological Systems Engineering
Li, Xu Civil Engineering
Lim, Jung Yul Engineering Mechanics
Lin, Yijia Finance
Nam, Yunwoo Community & Regional Planning
Nelson, Timothy Psychology
Nguyen, Lim Computer & Electronics Engineering
Pannier, Angela Biological Systems Engineering
Pilson, Diana Biological Sciences
Roy, Ananya Statistics
Sarma, Anita Computer Science & Engineering
Souto, Francisco Art & Art History
Wilson, Richard Plant Pathology

2009-2010 Layman Awards

Faculty Member Department
Bailey, Cheryl Biochemistry
Basset, Gilles Ctr for Plant Sci Innovation
Enders, Axel Physics & Astronomy
Enders, Susan Engineering Mechanics
Feng, Song Natural Resources
Fomenko, Dmitri Biochemistry
Gervais, Sarah Psychology
Goedert, James Construction Systems
Guo, Ming Plant Pathology
Ha, Young Textiles, Clothing & Design
Jones, Elizabeth Civil Engineering
Jones, Erick Industrial & Mgmt Sys Eng
Kauffman, Douglas Educational Psychology
Le Sueur, James History
Li, Yusong Civil Engineering
Lu, Ying Computer Sci & Engineering
Mamo, Martha Agronomy & Horticulture
Morris, Jack Biological Sciences
Norton, Terri Construction Systems
Olson, Kristen Sociology
Osborne, Daniel Anthropology
Sharma, Anuj Civil Engineering
Siegel, Ellin Special Ed & Comm Disorders
Smyth, Jolene Sociology
Soulakova, Julia Statistics
Tang, Zhenghong Community & Regional Planning
Waters, Brian Agronomy & Horticulture
Welch, Greg Ctr for Res on Children, Youth, Families & Schools
Wessels, Stephanie Teaching, Learning & Teacher Ed
Yu, Bin Biological Sciences
Zhang, Hong Biological Sciences

2008-2009 Layman Awards

Faculty Member Department
Behrendt, Stephen English
Cheadle, Jacob Sociology
Cheung, Chin Li Chemistry
Ci, Song Computer & Electronics Eng
Cole, Kevin Mechanical Engineering
Ding, Meixia Teaching, Learning & Teacher Ed
Dodd, Mike Psychology
Fang, Hau Psychology
Goosby, Bridget Sociology
Gursoy, Mustafa Electrical Engineering
Hollist, Cody Child, Youth & Family Studies
Houston, Adam Geosciences
Irmak, Ayse School of Natural Resources
Kang, Ming Plant Pathology
Kendall, Gail Art & Art History
Lahey, Stephen Classics & Religious Studies
Lin, Yijia Finance
Lynch, Thomas English
Narboni, Nicole Music
Pannier, Angela Biological Systems Engineering
Peng, Dongming Computer & Electronics Eng
Plano Clark, Vicki Educational Psychology
Reddy, Jay Vet & Biomedical Sciences
Rice, Camilla Architecture
Russo, Sabrina Biological Sciences
Saini, Amit Marketing
Schutte, Anne Psychology
Stone, Julie Biochemistry
Tenhumberg, Brigitte Biological Sciences
Unlu, Emre Finance
Wagner, Michael Political Science
Wang, Jun Geosciences
Winkle-Wagner, Rachelle Educational Administration
Xu, Lisong Computer Science & Engineering
You, Jinsheng School of Natural Resources
Zhang, Luwen Biological Sciences